Styrkeryck

Det blev en lång dag i skolan idag och det blir troligtvis något liknande imorgon. Det är bara att köra på de sista dagarna på kursen och därefter påbörjar jag min sista termin. Eller det blir i alla fall sista terminen på kandidatnivå.

Förresten, till alla er som vann priser från Lyftarshopen har jag en glad nyhet. Carita ringde tidigare idag (iii, saknar henne och det ska bli så kul att ses i nästa vecka igen) och berättade att de har skickat iväg allt så snart har ni era grymma grejer. 🙂 Tog själv Whey 1000 efter träningen idag. Perfekt!

Inledde dagens träning med att slå halvt ihjäl mig när jag skulle försöka lära mig en bålstabilitets-/bålkontrollsövning på en pilatesboll. Det såg ju så lätt ut men fasiken vad jag hade svårt för den. Det blev i och för sig något bättre ju mer jag testade men det var svårt! Ska filma nästa gång vi testar så ska ni få se hur hemskt det såg ut. MEN detta är något som jag har bestämt mig för att klara av, så nu ska jag se till att göra det också.
Styrkeryck, ryck nacke och good morning var huvudövningarna idag. Trots att det kändes lätt så fick jag inget riktigt flyt i styrkerycken. Det blev nästan lite småhackigt. Ryck nacke tycker fortfarande är lite svår, ibland får jag inte riktigt till tajmingen. Jag tycker att övningen är bra för min del bland annat för att jag måste trycka ut och låsa armarna och snabbt gå ner i sitt.

 Styrkeryck Styrkeryck

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s